2. spotkanie

24 maja 2012 r. odbyło się w Ignatianum spotkanie grupy podczas którego poruszone zostały następujące kwestie:

 1. Plan włączenia się w obchody roku A. Turinga.
 2. Referat R. Janusza „Program dla Wszechświata” na temat filozoficznego znaczenia języków obiektowych dla filozofii wraz z dyskusją.
  Streszczenie:
  Głównym problemem większych systemów informatycznych jest „odgadnięcie” obiektowej ontologii, która „pasuje” do ujęcia danego problemu. Niepoprawna ontologia (np. pominięcie fundamentalnych obiektów czy relacji) prowadzi do szybkiego kolapsu systemu informatycznego. Podobnie jest z jakąś niepoprawną teorią fizyczną czy filozoficzną. Jednakże „odgadnięcie” właściwej ontologii w jakiejś nietrywialnej dziedzinie informatycznej jest niejako czystym problemem filozoficznym. Języki obiektowe pozwalają ująć znacznie więcej niż jedynie kompilowalny kod maszynowy. Można nimi teoretycznie opisać np. filozoficzne zagadnienia typu metafizycznego. Dzięki temu języki te mają większą racjonalną otwartość niż Turingowskie programy. Nasz unikatowy obiekt – Wszechświat nie jest mechaniczną, jednowymiarową taśmą. Wszechświat ma wpisaną w siebie informację – swój głębszy, racjonalny program, którego skrawki możemy odkrywać w naszych matematycznych i etycznych obiektach. (Robert Janusz)

W spotkaniu brali udział:

 1. M. Hohol
 2. R. Janusz
 3. M. Karolczak
 4. A. Koleżyński
 5. R. Piechowicz
 6. P. Polak
 7. P. Urbańczyk
 8. M. Wilkowska

Następne spotkanie odbędzie się w czwartek 28 czerwca 2012 r.

About P.Polak

Zajmuję się historią filozofii polskiej i filozofią informatyki. Po pierwsze, interesują mnie związki filozofii z Krakowem zwanym już w XV w. "Atenami polskich filozofów". Szczególnie interesuje mnie filozofia przyrody. Pisałem również o filozofii we Lwowie, ale w wersji monografii "tylko dla zawodowców". Po drugie, zajmuję się filozoficznymi problemami w informatyce (sztuczna inteligencja, metodologia, ontologia) a przy okazji również filozofią techniki. Po trzecie, w wolnych chwilach dla przyjemności piszę o tradycjach polskiej kultury wina dzieląc się perełkami odnalezionymi w dawnych publikacjach.

Posted on 24 Maj 2012, in Uncategorized. Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: