4. spotkanie

Spotkanie odbyło się 8 XI 2012 r. i  zostało poświęcone następującym kwestiom:

 1. Dyskusja nad możliwością wykorzystania technik sztucznej inteligencji we wspomaganiu badań naukowych w filozofii (ogólnie: w humanistyce)

  Leonardo Torres y Quevedo (1852-1936)

  Leonardo Torres y Quevedo (1852-1936)

 2. Referat P. Urbańczyka Koncepcja automatyzacji Torresa y Quevedo jako przyczynek do rozwoju computer science. Referat o charakterze historycznym podejmował analizę dokonań zapomnianego dziś prekursora automatyki i sztucznej inteligencji Leonarda Torresa y Quevedo. W referacie ukazano szczegółowo dorobek  L. Torresa y Quevedo, ukazując zaczątki nowoczesnych idei ważny z punktu widzenia dalszego rozwoju informatyki. Poddano również analizie – dotychczas nie badane – filozoficzne założenia przyjmowane przez autora „Eseju o automatyce”.
  Po referacie odbyła się dyskusja na temat znaczenia dorobku L. Torresa y Quevedo dla automatyki. Szczególne kontrowersje budziło to, że badacz ten nie konstruował maszyn z wymiennym programem. W tym kontekście wiele pytań budziła kwestia w jakim stopniu badacz ten inspirował się pomysłami Ch. Babbage’a i dlaczego odrzucił ogólne pomysły brytyjskiego matematyka, mimo że były mu znane.

Do pobrania: prezentacja do referatu w formacie PDF.

W spotkaniu brali udział:

 1. R. Janusz
 2. R. Piechowicz
 3. P. Polak
 4. A. Sadowska
 5. P. Urbańczyk
 6. M. Wilkowska

Następne spotkanie odbędzie się w czwartek 6 grudnia 2012 r.

About P.Polak

Zajmuję się historią filozofii polskiej i filozofią informatyki. Po pierwsze, interesują mnie związki filozofii z Krakowem zwanym już w XV w. "Atenami polskich filozofów". Szczególnie interesuje mnie filozofia przyrody. Pisałem również o filozofii we Lwowie, ale w wersji monografii "tylko dla zawodowców". Po drugie, zajmuję się filozoficznymi problemami w informatyce (sztuczna inteligencja, metodologia, ontologia) a przy okazji również filozofią techniki. Po trzecie, w wolnych chwilach dla przyjemności piszę o tradycjach polskiej kultury wina dzieląc się perełkami odnalezionymi w dawnych publikacjach.

Posted on 8 listopada 2012, in historia informatyki, sztuczna inteligencja and tagged . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: