21. spotkanie – mit, światopogląd czy filozofia informatyki?

Kolejne spotkanie grupy odbyło się 13.11.2014 r. Referat o relacjach informatyki do myślenia mitologicznego, myślenia światopoglądowego oraz filozofii przedstawił Robert Janusz. Po referacie wywiązała się długa dyskusja.

loading

Fot. Pablo Barrera flickr.com (some rights reserved)

Autoreferat

Informatyka jest nauką dynamicznie rozwijającą się. Jej oddziaływanie – tak zewnętrzne, jak i wewnątrz społeczności informatyków – można określić na trzech poziomach: mitotwórcze, światopoglądowe oraz filozoficzne. Istnieją informatycy, których działalność przejawia poważne problemy moralne. Informatyka określa także dzisiejsze „społeczeństwo informacyjne”, którego światopogląd opiera się na bazach wiedzy bez podmiotu poznającego, realizujących Popperowską wizję „trzeciego świata” niszczonego od czasu do czasu przez wirusy tworzone przez mitycznie nastawionych informatyków. Informatyka oddziałuje także filozoficznie np. wtedy, gdy jej wytwory, przetwarzające szybko tylko zera i jedynki, porządkują nasz zagmatwany świat zmysłów i myśli, skracając nasz dystans i czas na drodze dochodzenia do prawdy, do wartości osobowych, do większego dobra i sensu.

Uczestnicy:

  1. R. Janusz
  2. A. Kłóś
  3. P. Polak
  4. J. Bugajski
  5. P. Gumułka
  6. M. Karolczak

About P.Polak

Zajmuję się historią filozofii polskiej i filozofią informatyki. Po pierwsze, interesują mnie związki filozofii z Krakowem zwanym już w XV w. "Atenami polskich filozofów". Szczególnie interesuje mnie filozofia przyrody. Pisałem również o filozofii we Lwowie, ale w wersji monografii "tylko dla zawodowców". Po drugie, zajmuję się filozoficznymi problemami w informatyce (sztuczna inteligencja, metodologia, ontologia) a przy okazji również filozofią techniki. Po trzecie, w wolnych chwilach dla przyjemności piszę o tradycjach polskiej kultury wina dzieląc się perełkami odnalezionymi w dawnych publikacjach.

Posted on 13 listopada 2014, in Uncategorized. Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: