Homo informaticus 2.0

by geralt

CC0 (Public Domain) by geralt

David Bolter przeszło 30 lat temu postawił tezę, że komputer jest najlepszą syntezą nauk ścisłych i humanistyki. Z oceną tą można polemizować, ale z pewnością warto podkreślić, że informatyka w niepostrzeżony sposób przesiąknęła do różnorodnych sfer naszego życia. Trudno dziś wyobrazić sobie życie bez nowych mediów, bez sieci, bez komputerów, a przecież technologie te są stosunkowo młode.

Gwałtowny rozwój technologii informatycznych i kolonizowanie przez nie różnych sfer naszego życia domaga się szerokiej, interdyscyplinarnej refleksji. Filozofia informatyki staje się więc najmłodszą i najszybciej rozwijającą się dziedziną filozoficzną. Obraz filozoficzny musi rozwijać się w bliskości innych nauk, zatem dobrze, że w Polsce pojawiają się interdyscyplinarne konferencje pozwalające wspólnie zastanowić się nad informatyką, jej fundamentami, jej wpływem na życie jednostek i społeczeństw.

Warto stawiać pytania o conditio humana w kontekście informatyzacji życia. Czy będziemy umieli znaleźć intelektualne ramy dla dokonujących się przemian i opanować je? Czy też nasze życie zostanie poddane pod kontrolę programów, które w obiektywistyczny sposób będą rozstrzygać nasze ludzkie problemy. Czy naszą przyszłością jest bycie sterowanym przez komputery? Innymi słowy, czy technologie komputerowe są zagrożeniem czy szansą dla humanizmu?

Te i inne kwestie były przedmiotem dyskusji podczas spotkania, które odbyło się 12 grudnia 2014 r. w Poznaniu. Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku uda się zebrać liczniejszą reprezentację naszej grupy, a konferencje staną się okazją do rozwoju współpracy na gruncie wspomnianej dziedziny.

Więcej informacji o konferencji można znaleźć na stronie organizatorów, warto zapoznać się też z programem konferencji.

About P.Polak

Zajmuję się historią filozofii polskiej i filozofią informatyki. Po pierwsze, interesują mnie związki filozofii z Krakowem zwanym już w XV w. "Atenami polskich filozofów". Szczególnie interesuje mnie filozofia przyrody. Pisałem również o filozofii we Lwowie, ale w wersji monografii "tylko dla zawodowców". Po drugie, zajmuję się filozoficznymi problemami w informatyce (sztuczna inteligencja, metodologia, ontologia) a przy okazji również filozofią techniki. Po trzecie, w wolnych chwilach dla przyjemności piszę o tradycjach polskiej kultury wina dzieląc się perełkami odnalezionymi w dawnych publikacjach.

Posted on 12 grudnia 2014, in Uncategorized. Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: