Robolaw – prawo dla robotów

RoboLawPrawa robotów mogą się kojarzyć większości z twórczością s-f Isaaca Asimova. Z pewnością rozwój nowych technologii niesie z sobą różnorodne wyzwania etyczne, ale do tej pory była to głównie domena teoretyków.
Robotyka i nowe technologie weszły jednak już w swój „wiek dojrzały” – stały się przedmiotem poważnego zainteresowania prawodawców, przynajmniej w EU. Owocem tego jest projekt o symptomatycznym tytule „Regulating Emerging Robotic Technologies in Europe: Robotics facing Law and Ethics”.

Zainteresowanych zachęcam do lektury opracowania pt. „Guidelines on Regulating Robotics„. Warto nadmienić, że pojawia się tam i etyka, jak i anonsowana już wcześniej kwestia zautomatyzowanych samochodów.

Warto przeczytać:

PS. Podziękowania dla K. Mamaka za informację o tym interesującym projekcie.

About P.Polak

Zajmuję się historią filozofii polskiej i filozofią informatyki. Po pierwsze, interesują mnie związki filozofii z Krakowem zwanym już w XV w. "Atenami polskich filozofów". Szczególnie interesuje mnie filozofia przyrody. Pisałem również o filozofii we Lwowie, ale w wersji monografii "tylko dla zawodowców". Po drugie, zajmuję się filozoficznymi problemami w informatyce (sztuczna inteligencja, metodologia, ontologia) a przy okazji również filozofią techniki. Po trzecie, w wolnych chwilach dla przyjemności piszę o tradycjach polskiej kultury wina dzieląc się perełkami odnalezionymi w dawnych publikacjach.

Posted on 20 lutego 2015, in Uncategorized. Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: