Sztuczna dłoń, która odczuwa

Ostatnio prowadzona dyskusja nad koncepcją umysłu rozszerzonego i nad możliwościami wykorzystania sztucznych układów jako elementów rozszerzających układ kognitywny w oczywisty sposób odnosi się do zagadnienia nowoczesnych protez. Oczywiście interesujące są te protezy, które integrują się z systemem poznawczym.

Bionic_handWspominaliśmy o protezach układu wzrokowego, ale równie interesującym obiektem rozważań stają się także protezy dłoni. Wszak poprzez dotyk również poznajemy świat i oddziałujemy na otaczającą nas rzeczywistość.

Zapraszam do obejrzenia interesującego filmu o protezie dłoni wyposażonej w system sensorów. Proteza ta pozwala na dość realistyczne odtwarzanie niektórych wrażeń dotykowych. Szczególnie warto zwrócić uwagę na reakcje pacjenta.

Zob. także http://www.livescience.com/43125-man-gets-first-bionic-hand-that-feels.html

 

About P.Polak

Zajmuję się historią filozofii polskiej i filozofią informatyki. Po pierwsze, interesują mnie związki filozofii z Krakowem zwanym już w XV w. "Atenami polskich filozofów". Szczególnie interesuje mnie filozofia przyrody. Pisałem również o filozofii we Lwowie, ale w wersji monografii "tylko dla zawodowców". Po drugie, zajmuję się filozoficznymi problemami w informatyce (sztuczna inteligencja, metodologia, ontologia) a przy okazji również filozofią techniki. Po trzecie, w wolnych chwilach dla przyjemności piszę o tradycjach polskiej kultury wina dzieląc się perełkami odnalezionymi w dawnych publikacjach.

Posted on 25 lutego 2015, in uceleśniona inteligencja. Bookmark the permalink. 2 Komentarze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: