19 marca odbyło się spotkanie  poświęcone problemom prawnym związanym z rozpowszechnianiem się technologii robotycznych. Referat Prawne i filozoficzne problemy regulacji dotyczących robotów wygłosił Kamil Mamak.

W spotkani wzięli udział:

R. Janusz

R. Krzanowski

K. Mamak

R. Piechowicz

P. Polak

A. Sarosiek

P. Urbańczyk

W. Zasada

W referacie poruszone zostały interesujące zagadnienia dotyczące braku regulacji prawnych związanych z funkcjonowaniem w współczesnym świecie robotów. Problem wynika chociażby z braku definicji tych obiektów. Prawo musi tu wprowadzić odpowiednie regulacje dla większej grupy przedmiotów, zatem definicja staje się niezbędna.

Kamil Mamak skupił się na czterech, wymienionych niżej, grupach robotów:

– samochody bez kierowcy,

– roboty chirurgiczne,

– protezy (w tym ortezy i egzoszkielety)

– roboty pielęgnacyjne.

Pojawianie się w przestrzeni człowieka powyższych urządzeń, wydaje się być kwestią niezbyt odległą w czasie. Dlatego powstaje natychmiastowa konieczność stworzenia prawa, które będzie regulować aspekty związane z funkcjonowaniem robotów, takie jak zdrowie i bezpieczeństwo użytkowników, odpowiedzialność za produkt, kwestie własności intelektualnej, prywatność i ochronę danych a także możliwość zawierania umów. Muszą więc powstać akty prawne, które będą odnosić się do każdej możliwej konsekwencji działania robota.

Roboty mogą znacząco wpłynąć na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa, zapewnić precyzję działania lub ułatwić życie osobom niepełnosprawnym. Każda z wymienionych wyżej grup urządzeń ma szansę wyeliminować pewne ludzkie niedoskonałości, zastępując je opracowanymi z góry działaniami. Wiąże się z tym jednak wiele problemów natury prawnej jak i etycznej. Już pojawiają się pytania o odpowiedzialność za błędy powstałe w wyniku wprowadzenia tych urządzeń. Nie pozostaje również bezzasadne pytanie o sposoby kontrolowania pracujących robotów. Ważnym aspektem tworzenia nowych regulacji prawnych jest również wyznaczenie granic używania nowych technologii.

Prawo staje przed trudnym zadaniem uregulowania wszelkich aspektów związanych z wprowadzaniem nowych technologii. Musi nie tylko stworzyć nowe akty prawne. lecz również dostosować je do Karty praw podstawowych Unii Europejskiej.

Więcej informacji odnaleźć można na stronie http://www.robolaw.eu.

Posted on 23 marca 2015, in Uncategorized. Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: