25. spotkanie – cyfrowa rewolucja w badaniach eksperymentalnych

16 kwietnia 2015 r. odbyło się kolejne spotkanie poświęcone dyskusji nad zmianami w metodologii nauk eksperymentalnych wywołanymi wprowadzeniem skomputeryzowanych automatycznych urządzeń pomiarowych.

Leciejewski-Sławomir-Cyfrowa-rewolucja-w-badaniach-eksperymentalnychP. Polak przedstawił główne tezy rozprawy Sławomira Leciejewskiego pt. Cyfrowa rewolucja w badaniach eksperymentalnych. W książce tej przedstawione zostały podstawy nowego eksperymentalizmu, które stały się punktem wyjścia do postawienia pytań o rolę skomputeryzowanych układów eksperymentalnych we współczesnej nauce. Według Autora rola ta jest istotna, a komputery są już niezastąpione jako narzędzie eksperymentów. S. Leciejewski stawia również tezę, że wprowadzenie cyfryzacji sygnału powoduje powstanie ważnych i nieuniknionych problemów epistemicznych — zwiększa się „odległość” między badanym przedmiotem a badaczem. Autor celnie wskazuje na zastanawiającą ślepotę dotychczasowej filozofii nauki i sugestywnie ukazuje, że proces który dokonał się w metodologii nauk eksperymentalnych słusznie można nazwać rewolucją z punktu widzenia najważniejszych koncepcji rewolucji naukowych. Po referacie wywiązała się długa i owocna dyskusja.

W spotkaniu brali udział:

1. Paweł Polak

2. Robert Janusz

3. Kamil Mamak

4. Roman Krzanowski

About P.Polak

Zajmuję się historią filozofii polskiej i filozofią informatyki. Po pierwsze, interesują mnie związki filozofii z Krakowem zwanym już w XV w. "Atenami polskich filozofów". Szczególnie interesuje mnie filozofia przyrody. Pisałem również o filozofii we Lwowie, ale w wersji monografii "tylko dla zawodowców". Po drugie, zajmuję się filozoficznymi problemami w informatyce (sztuczna inteligencja, metodologia, ontologia) a przy okazji również filozofią techniki. Po trzecie, w wolnych chwilach dla przyjemności piszę o tradycjach polskiej kultury wina dzieląc się perełkami odnalezionymi w dawnych publikacjach.

Posted on 23 kwietnia 2015, in filozofia nauki. Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: