26. spotkanie – Informacja, ewolucja świata i ontologia.

Kolejne spotkanie, które odbyło się w maju, zostało ponownie poświęcone informacji. Referat  pt: Informacja, ewolucja świata i ontologia wygłosił Łukasz Mścisławski.

informacja_2W referacie został omówiony związek informacji z czasem. Sposób postrzegania czasu generuje podstawowe założenia człowieka. Informacja staje się zatem wieloaspektowa, ponieważ zależy od subiektywnego postrzegania rzeczywistości. Istnieje wielość definicji informacji, wszystkie związane ze sposobem opisywania świata. Informacja zatem jest nierozerwalnie związana z kontekstem, stając się sama w sobie niejasna i niedookreślona.

Mścisławski zwrócił uwagę, że należy oderwać informację od fizykalnego podłoża. Zarówno postrzeganie jej w fizyczny lub formulatywny sposób jest niewystarczające dla zrozumienia związku informacji z rzeczywistością.

Referat wywołał ciekawą dyskusję na temat powstawania informacji i jej związków z systemami wiedzy, przekonaniami i uzasadnieniami.

W spotkaniu uczestniczyli:

P. Gumułka

R. Janusz

R. Krzanowski

K. Mamak

Ł. Mścisławski

P. Polak

A. Sarosiek

Posted on 15 czerwca 2015, in teoria informacji and tagged , , , , . Bookmark the permalink. 2 Komentarze.

  1. Wspaniałe, fascynujące zagadnienie. Czas jest pojęciem dyskutowanym w różnych dziedzinach, od astronomii, przez matematykę, po filozofię. O informatyce jeszcze nie myslałem w podobny sposób!

    • Tu został przedstawiony szczególny aspekt tego problemu. Czas odgrywa jednak kluczową rolę w informatyce. Jeśli zastanowimy się nad sposobem przetwarzania czasu przez maszyny, odkryjemy, że wszystkie przebiegające procesy obliczeniowe są poddawane rygorom czasowym. Czas staje się jednym z wyznaczników poprawności dokonywanej operacji. Natomiast problem wieczności i nieskończoności w informatyce przemienia się w błąd, który programista musi rozwiązać. Bardzo ciekawie pisze o tym J.D. Bolter w „Człowieku Turinga”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: