Informatyka a filozofia – nowa monografia zbiorowa

Informatyka_a_filozofia_cover6 listopada podczas konferencji „Filozofia w logice i  informatyce” miała swą nieformalną premierę nowa książka poświęcona filozofii informatyki. Monografia pt. Informatyka a filozofia. Od informatyki i jej zastosowań do światopoglądu informatycznego powstała w wyniku współpracy grupy „Filozofia w informatyce” z naukowcami z Politechniki Warszawskiej oraz ich współpracownikami z innych ośrodków.

Nie jest to pierwsza polska książka poświęcona filozofii informatyki, niemniej tym co wyróżnia tę pracę to próba ukazania aktualnego stanu badań i wytyczenie nowych dróg rozwoju dla tej refleksji w Polsce. Interdyscyplinarne grono podjęło różnorodne aspekty refleksji filozoficznej nad informatyką – od rozważań światopoglądowych, poprzez metodologiczne, związane z podstawami informatyki, po rozważania nad implikacjami filozoficznymi wybranych gałęzi tej dziedziny.

Niebawem rozpoczną się prace nad dwoma kolejnymi tomami, zatem warto śledzić losy tej zainaugurowanej właśnie serii wydawniczej.

Więcej informacji o publikacji można znaleźć na stronach wydawnictwa Politechniki Warszawskiej.

Reprezentanci naszej grupy są autorami (lub współautorami) następujących rozdziałów:

Rozdział 2. Od informatyki empirycznej ku informatyce ogólnej. Ewolucja świadomości metodologicznej (Paweł Polak) Rozdział 3. Czy teza Churcha ma jeszcze jakieś znaczenie dla informatyki? (Jerzy Mycka, Adam Olszewski)
Rozdział 7. Język, przekonania i komputer (Robert Piechowicz)
Rozdział 8. Biosemiotyczne inspiracje sztucznej inteligencji (Anna Sarosiek)

Zapraszamy do lektury i do dyskusji!

Reklamy

About P.Polak

Zajmuję się historią filozofii polskiej i filozofią informatyki. Po pierwsze, interesują mnie związki filozofii z Krakowem zwanym już w XV w. "Atenami polskich filozofów". Szczególnie interesuje mnie filozofia przyrody. Pisałem również o filozofii we Lwowie, ale w wersji monografii "tylko dla zawodowców". Po drugie, zajmuję się filozoficznymi problemami w informatyce (sztuczna inteligencja, metodologia, ontologia) a przy okazji również filozofią techniki. Po trzecie, w wolnych chwilach dla przyjemności piszę o tradycjach polskiej kultury wina dzieląc się perełkami odnalezionymi w dawnych publikacjach.

Posted on 10 listopada 2015, in Uncategorized. Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: