50. spotkanie – Ku filozofii w informatyce: przypadek dwóch projektów interdyscyplinarnych

 

Sagrada Familia

Sagrada Família (fot. Wikimedia Commons)

Podczas czerwcowego spotkania grupy informatycznej podjęty został ważny problem badań interdyscyplinarnych związanych z informatyką oraz roli filozofii w metodologii tych badań. Prof. Tadeusz Szuba (AGH,UPJPII) wygłosił referat pt. „Ku filozofii w informatyce — przypadek dwóch projektów interdyscyplinarnych”.

Na początku prelegent przedstawił własne doświadczenia związane z interdyscypinarnoscią w informatyce. Następnie zaprezentowane i poddane dyskusji zostały dwa projekty: jeden związany z zastosowaniem gramatyk kształtów do analizy i syntezy modeli architektonicznych (przykład Sagrada Família). Drugi projekt związany był z wytworzeniem automatycznego systemu składu tekstu, który wykonywałby typowe dla humanistów i techników prace związane z redakcją i składem tekstu.

Po referacie wywiązała się długa dyskusja na temat interdyscyplinarności w informatyce oraz roli filozofii w tych badaniach.

About P.Polak

Zajmuję się historią filozofii polskiej i filozofią informatyki. Po pierwsze, interesują mnie związki filozofii z Krakowem zwanym już w XV w. "Atenami polskich filozofów". Szczególnie interesuje mnie filozofia przyrody. Pisałem również o filozofii we Lwowie, ale w wersji monografii "tylko dla zawodowców". Po drugie, zajmuję się filozoficznymi problemami w informatyce (sztuczna inteligencja, metodologia, ontologia) a przy okazji również filozofią techniki. Po trzecie, w wolnych chwilach dla przyjemności piszę o tradycjach polskiej kultury wina dzieląc się perełkami odnalezionymi w dawnych publikacjach.

Posted on 26 czerwca 2018, in Uncategorized. Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: