Ogólnopolska konferencja naukowa pt. „Człowiek a/i/lub maszyna”

„Cielesność wirtualna” będzie tematem III konferencji naukowej z cyklu „Człowiek a/i/lub maszyna”, która odbędzie się w Katowicach, 25 kwietnia 2019 r. Konferencję organizuje Zakład Antropologii Filozoficznej i Kognitywistyki Instytutu Filozofii WNS UŚ oraz Katedra Teologii Dogmatycznej i Duchowości WT UŚ.

Pytanie o conditio humana  w epoce informatyzacji i robotyzacji jest bardzo aktualne i wymaga wieloaspektowego podejścia. Interdyscyplinarna konferencja w tym roku podejmować będzie zagadnienie cielesności, z którym wiążą się m.in. następujące pytania:

  • o filozoficzne, teologiczne, kulturowe obrazy ciała i jego możliwości
  • o iluzoryczność ciała (aspekt ontologiczny i epistemologiczny)
  • o bezcielesną obecność w grach elektronicznych
  • o pararelne ciało i jego protezy
  • o podmiot i naturę doznań zmysłowych wirtualnie zapośredniczonych (realność czy symulowanie intensywoności, gwałtowności i wyrazistości doznań)

Więcej informacji na temat konferencji można uzyskać pod adresem (to także adres dla  zgłoszenia uczestnictwa): mariusz.wojewoda@us.edu.pl

człowiek-maszyna-us

About P.Polak

Zajmuję się historią filozofii polskiej i filozofią informatyki. Po pierwsze, interesują mnie związki filozofii z Krakowem zwanym już w XV w. "Atenami polskich filozofów". Szczególnie interesuje mnie filozofia przyrody. Pisałem również o filozofii we Lwowie, ale w wersji monografii "tylko dla zawodowców". Po drugie, zajmuję się filozoficznymi problemami w informatyce (sztuczna inteligencja, metodologia, ontologia) a przy okazji również filozofią techniki. Po trzecie, w wolnych chwilach dla przyjemności piszę o tradycjach polskiej kultury wina dzieląc się perełkami odnalezionymi w dawnych publikacjach.

Posted on 28 stycznia 2019, in Uncategorized. Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: